SWGfL Report Harmful Content SWGfL Report Harmful Content

Our People

Leadership Team

Ms S.Beagley - Headteacher

Ms H.Wilkins - Deputy Headteacher

Ms N.Josiah - Deputy Headteacher

Mr E.Scott - Deputy Headteacher

Ms F.Gibson-Faux - Assistant Headteacher

Mr S.Alom - Assistant Headteacher

Mr D.Shemoon - Assistant Headteacher (0.8, M,T,W,T)

Ms J.Piotrowska - School Business Manager

 

 

 

 

 

Art/Technology

Ms A.John - Head of Faculty 

Mrs M.Harris - Head of Textiles

Mrs C.Wait - Head of Food (0.8) (m,w,th & f)

Ms S.Bonovolia - Teacher of Art
 
Mr J.Bester - Head of ICT

Ms T.Walker - Head of Health and Social Care 0.8 (t,w,th,fri)

Mrs L.Chan - Art & Technology Technician

English

Ms E.Hirst - Head of Faculty

Ms B.Beenen - 2i/c of English 

Ms B.Muldoon - Teacher of English

Mr A.Hughes - Head of Media Studies / Postholder

Ms J.Singh - English 0.6 / KS3 Inclusion Lead 0.4 

Mr J.Wadmore - Teacher of English (Mon, Wed and Fri)

Ms J.Knight - Teacher of English (Tues and Thurs)

Ms S.Khan - Teacher of English

Ms A.Jackson - Teacher of English

 

 

 

Extended Schools

Ms T.Gyamfi - Pastoral Lead

Ms S.Erol - The Space Co-ord/Senior Pastoral Manager

Ms J.Ndona - Pastoral Manager - Year 8 / Head of Year 8

Mrs L.Spallin - Pastoral Manager - Year 9

Ms S.Choudhury - Pastoral Manager - Year 10

Ms R.Brooks - Patoral Manger - Year 11 / Head of Year 11 (Mon & Fri)

Ms S.Dahl - Pastoral Manager - Year 7

Mr M.Mistry - ICT Technician

Mr I.Tyler - Premises Manager

Ms R.Franklin - Premises Officer

 

 

 

Heads of Year

Mr L.Evans - Head of Year 7

Ms J.Ndona- Head of Year 8

Ms D.Carter - Head of Year 9

Ms N.Tailor - Head of Year 10

Ms E.Spens - Head of Year 11 (Tues, Wed & Thurs)

Ms R.Brooks - Head of Year 11 (Mon & Fri)

 

Humanities

Mrs H.Begum - Head of RE 0.8 (m,w,th,f)

Ms A.McKeon - Teacher of History (Maternity Cover)

Miss R.Lambert - Teacher of History

Miss U.Abdulle - Teacher of Geography

Miss S.Chowdhury - Head of Geography (Maternity Cover)

Mrs A.Jafferji - PSHE / RE 0.6 (t,w,th)

 

Languages

Mr C.Largen - Head of Faculty

Miss U.Stewart - Teacher of French

Ms S.Lezard - Head of Spanish

Ms H.Escalante - Teacher of Spanish

Learning Support

Ms J.Singh - SENDCo 

Ms C.Wellington - Interventions Lead

Mrs G.King - Teaching Assistant

Mrs L.Smith - Teaching Assistant

Ms E.Wren - Teaching Assistant

Ms S.Valencia - Teaching Assistant

Ms P.Garcia - Cover Supervisor

Mathematics

Mr P.Clifford - Head of Faculty (wk 1 t, w,th,r) (wk 2 m,w,th,f)

Ms E.Yeboah - 2 i/c Maths 0.8 (t, w, th,f)

Mr A.Bullen - Postholder Maths 

Ms K.Bostock - 0.8 (t,w,th,f)

Ms S.Miller - Postholder Maths

Ms J.Hamdaoui - Teacher of Maths

Mr L.Evans - Teacher of Maths / Head of Year

Mr S.Alom - Teacher of Maths / Assistant Headteacher

Ms J.Mok - Teacher of Maths

Ms T.Pedro - Teacher of Maths

Performing Arts and PE

Mrs C.Wells - Head of Faculty - Dance

Ms E.Page - Head of Music / MiSST

Miss S.Wilson - Teacher of Music

Ms A.Campbell - Music Coordinator

Ms K.Daly - Head of PE 

Miss D.Carter - Teacher of PE / Head of Year 8

Ms M.Tranent - Taecher of PE

Ms G.Farwell - Head of Drama

Ms A.Peacock - Visiting Music Teacher

Mr N.Harrison - Visiting Music Teacher

Mr R.Falla - Visiting Music Teacher

Ms H.Hever - Visiting Music Teacher

Ms A.Rawlings - Visiting Music Teacher

Ms B.Green - Visiting Music Teacher

Ms E.Kiely - Visiting Music Teacher/MiSST

Skills, Development and Progress

Ms J.Henry - Head of Faculty - Citizenship

Ms M.Harris - PSHE / Head of Textiles

Dr L.Amechi - Citizenship / Business Studies

Mrs A.Jafferji - PSHE / RE 0.6 (t,w,th)

Mrs R.Siddique - Careers Advisor (0.5 EGA, 0.5 BH)

Science

Ms N.Abujuma - Head of Science

Ms A.Mohamed - 2 i/c Science

Ms B.Jahr - Teacher of Science / Psychology

Mr A.Din - Postholder Science

Ms D.Annan-Malm - Teacher of Science

Ms J.Rossouw - Teacher of Science

Miss S.Balesaria - Teacher of Science

Ms Z.Rashid - Teacher of Science

Mr A.Viswanathan - Teacher of Science 

Ms E.Spens - Teacher of Science / Head of Year 11 (Tues, Wed & Thurs)

Mr Z.Sidat - Senior Science Technician

Administration and Finance

Mrs K.Adams - Office Lead

Mrs P.Thompson - Attendance Coordinator 

Miss D.Plumley - Admin and Admissions Officer

Miss A.Khan - Attendance & Welfare Parent Liaison Officer

Ms H.Begum - Cover and Admin Officer

Ms N.McMillan - Receptionist

Ms E.Markey - Headteacher’s PA

Ms H.Furey - Clerk to Governors 

Ms J.Piotrowska - School Business Manager

Mrs J.Simson - Finance Officer

Miss G.Smyth - Admin & Procurement Officer

Ms M.Prosper - Exams Officer

Learning Resource Centre

Mrs P.Ramage - Librarian

Miss K.Canning - Media Resources Officer

Miss A.Norris - Media Resources Admin Officer

Catering and Midday Supervisors

Mr B.Semedo - Chef (Fixed Term)

Ms M.Appadoo - Catering Assistant

Mr S.Dada-Aje - Catering Assistant

Mrs N.Elahi - Catering Assistant

Miss J.Fokuo - Catering Assistant

Mrs S.Johnson - Catering Assistant

Mrs L.Matuba - Catering Assistant

Ms L.Poon - Catering Assistant

Ms P.Vuong - Catering Assistant

Ms K.Wallis - Catering Assistant

Ms S.Mokoko - Catering Assistant (Casual)

Ms M.Agrotis - Midday Supervisor

Ms J.Cassidy - Midday Supervisor

Ms M.Mountjoy - Midday Supervisor

Ms L.Lamce - Midday Supervisor